Pewnego razu trafiłem na mieszkanie na III piętrze (poddasze) gdzie lokator skarżył się, że w łazience ma chłodną ścianę, na której skrapla się woda. Podczas pierwszej wizyty ze zdziwieniem stwierdziłem, że łazienka nie styka się z żadną ze ścian zewnętrznych.

rzut kondygnacji

Wychłodzenie występowało na ścianie z przewodami wentylacyjnymi. A więc pomyślałem sobie, że pewnie jakiś wsteczny ciąg występuje. Ale coś tu nie grało.

Trzeba było zaprząc do pracy kamerę termowizyjną

zdjęcie z kamery termowizyjnej. Na zewnątrz było -3 stopnie. Ciemniejszy kolor pokazuje lekkie wychłodzenie.

Widać pracujący wentylatorek oraz rozkład temperatur. Faktycznie na tej ścianie widoczne jest lekkie wychłodzenie. Tyle, że tu nie mam mowy o wstecznym ciągu.

Sytuacja się wyjaśniła po dokładniejszym przestudiowaniu planów

Trzeba ustalic jakie pomieszczenia obsługują poszczególne przewody. Kreską oznaczono ścianę widoczną na termowizji. Obudowa rury pionu jest mniejsza w rzeczywistości.

Na projekcie widać wyraźnie, iż mamy 4 przewody. Ale łazienek w pionie są 3 sztuki. Co zatem wentyluje czwarty przewód?

Odpowiedź znalazłem w hali garażowej.

wentylacja hali garażowej

Fakt, że kratka brudna i lekko wypadająca ale hala ma 2 duże nawiewy i ogólnie temperatura tutaj oscyluje wokół zera gdy na zewnątrz jest -10. To zimne powietrze gna w górę i elegancko wychładza cały pion kominowy.

Projektant nie przewidział dodatkowego ocieplenia tych przewodów lub jakiegoś innego umieszczenia, które niwelowałoby ten problem.Teoretycznie gdyby obudowa szachtu instalacyjnego była większa to można by zlikwidować problem od strony łazienki.

W każdym razie zagadka się wyjaśniła. Budynek jest już po rękojmi więc wyegzekwowanie tego błędu jest trochę kłopotliwe, nie mniej może dobry prawnik mógłby to podciągnąć pod sprzedaż towaru z ukrytą wadą.

Sorry, the comment form is closed at this time.