Po krótkiej przerwie, powrót do blogowania z nowym materiałem.

Tak popularne od niedawna badanie termowizyjne wg. mojej opinii nie do końca pokaże wszystkie błędy wykonawcze w domach. Mostki termiczne owszem. Okazuje się jednak, że gorszym wrogiem dla budynku są dziury, szpary i szczeliny innymi słowy nieszczelności (o tym dlaczego tak się dzieje napiszę innym razem). Nieszczelności objawiają się głównie podczas wiatru. Badanie termowizyjne powinno się przeprowadzać przy bezwietrznej pogodzie, w takich warunkach nieszczelności nie uświadczymy. Jeżeli na zewnątrz wieje wiatr to wykrycie za pomocą kamery termowizyjnej nieszczelności na oknach i przegrodach będzie uzależnione od jego siły i kierunku. Nie będzie to więc badanie miarodajne.  Wiatr przez nieszczelności w ścianach może powodować zarówno wpychanie zewnętrznego powietrza do budynku  a także wyciąganie powietrza z budynku. W tym drugim przypadku na obrazie termowizyjnym raczej nic nie zobaczymy. Wiatr wieje niejednostajnie i z różnych kierunków.

Jest jednak sposób na spowodowanie aby symulować działanie wiatru ze wszystkich stron równomiernie. Musimy w tym celu stworzyć w przedmiocie naszego badania (budynku) podciśnienie. Wystarczy 50Pa co odpowiada prędkości wiatru ok. 30km/h (zefirek). Podciśnienie stworzymy za pomocą wentylatora umieszczonego w drzwiach domu.

A więc do dzieła.

1) poddasze na 7 piętrze.

narożnik na poddaszu

Badamy wybrane miejsce za pomocą kamery termowizyjnej. Na zewnątrz jest ok. -2 stopni C, bezwietrzna pogoda.

Badanie wybranego fragmentu bez podciśnienia

A za chwilę uruchamiamy wentylator i ustawiamy podciśnienie 50Pa (dlaczego 50?, o tym innym razem). Dziś interesuje nas tylko podciśnienie. W przypadku, gdyby wszystko było ok. to w tym samym miejscu nic by się nie zmieniło. Tymczasem kolejny termogram pokazuje nam zupełnie inny obraz.

Termogram wykonany podczas gdy w obiekcie było podciśnienie

To samo miejsce a jaka różnica. Widać wyraźnie smugi zimnego powietrza wpadające na łączeniu płyty GK ze ścianą. Poddasze jest nieszczelne.

2) Kolejny przykład

narożnik na poddaszu z lampkami halogenowymi wbudowanymi w ścianę

Badamy kamerą co tu mamy ciekawego.

Badanie bez podciśnienia

Ściana wychłodzona, te paski po lewej na dole to książki, nie smugi powietrza. Włączamy wentylator i ponownie badamy to miejsce.

Badanie na podciśnieniu

W okolicach lampek pojawiły się smugi powietrza. Przy okazji widać, że geometryczny mostek termiczny w narożu ściany praktycznie nie zmienił temperatury.

3) Kolejny przykład będzie dotyczył stolarki okiennej.

Okno w narożu

Ponownie robimy zdjęcie kamerą termowizyjną przy bezwietrznej pogodzie.

Badanie bez podciśnienia

a następnie uruchamiamy podciśnienie i obserwujemy wyniki na kolejnym termogramie…

Badanie na podciśnieniu

Okazuje się, że wieje nie tylko przez okno ale także w okolicach listwy przypodłogowej. Obraz z termogramu potwierdza, odczyt z termoanemometru.

Badanie przepływu powietrza

0,5m/s, wynik nie duży ale podciśnienie też niewielkie. Dodatkowo my badamy tylko chwilkę a wiatr może wiać kilka godzin.

4) Kolejne badanie na poddaszu.

narożnik na poddaszu z gniazdkiem elektrycznym

Kolejny zwykły narożnik na poddaszu. Nic nadzwyczajnego. Łatwo przewidzieć, że będzie tu chłodniej niż w pozostałej części mieszkania. Zdjęcie termowizyjne przy bezwietrznej pogodzie to potwierdza.

narożnik badany bez podciśnienia

Pomijając fakt, że jest tam zimno i niewątpliwie w przypadku większej wilgotności w mieszkaniu pojawi się tam grzyb to nie dzieje się tu nic nadzwyczajnego. Zobaczmy co się stanie jak uruchomimy wentylator wytwarzający podciśnienie.

badanie na podciśnieniu

Okazuje się, że z gniazdka elektrycznego wieje zimne powietrze. Do tego stopnia, że wychładza transformator ;). Narożnik, też wychłodził się na większej powierzchni. Ile ciepła ucieka przez nieszczelności w porównaniu do zwykłego mostka termicznego? Wg. tego co tu widzę to nieporównywalnie więcej.

5) Kolejny przykład

Narożnik na poddaszu z dziurą w płycie GK

Tam na środku widać takie kabelki i dziurę w płycie GK. Powinno być tam zimno. Sprawdzamy więc ten fragment za pomocą kamery termowizyjnej.

badanie bez podciśnienia

W porównaniu do narożnika w poprzednim przykładzie (proszę zwrócić uwagę, iż na termogramach jest ta sama skala kolorów), jest ok. Chłodno ale w miejscu gdzie nie dopływa ciepłe powietrze i jest mostek geometryczny wynikający z konstrukcji dachu. Zobaczmy co się dzieje gdy zawieje wiatr.

badanie na podciśnieniu

Dmuchnęło zimnem z dziury koło kabli. Jak widać, nieszczelność wychładza nam pomieszczenie o wiele bardziej niż zwykły mostek termiczny.

przepływ powietrza

2,5m/s to już całkiem spory wynik. Widać, że temperatura napływającego powietrza 9,2stopnia C zrobi z szafki małą lodówkę.

Temat szczelności budynków powróci tutaj niejednokrotnie. Zainteresowanych badaniem zapraszam do kontaktu. Tak, jest to nowość na polskim rynku, która od wielu lat działa w USA i Kanadzie. W Niemczech także badają budynki pod kątem szczelności.

Wpływ nieszczelności na nasze domy i mieszkania jest ogromny. Temat na następny wpis.

Przepraszam odwiedzających za przerwę w blogowaniu. Zbierałem i nadal zbieram materiał na kolejne wpisy ;). Zapewniam, że mam tego sporo i imperfekcje się nie skończą.

 

 

 

 

 

 

 

Sorry, the comment form is closed at this time.