Wygląda na to, że na jednym wpisie się nie skończy. Wynika to z trzech faktów:

  • zakupiłem autokratkę,
  • Zespół ErgoEden żąda ode mnie usunięcia fragmentów zaczerpniętych ze strony,
  • Zespół ErgoEden odpowiedział na mój post na forum muratora i pogratulował zakupu kratki.

A więc do dzieła.

UNBOXING

Kratka przyjechała do mnie w ciągu 1 dnia roboczego od zamówienia. Pozytywnie. Nie mniej jak się płaci 60zł + koszty przesyłki za kawałek plastiku i styropianu to faktycznie trzeba się postarać. (za 60zł mógłbym kupić fajne słuchawki).

Po wyjęciu z kartonu od przesyłki odpowiednio zabezpieczonego oczom mym ukazał się piękny kartonik (design produktu robiła firma specjalizująca się w kreacjach wizualnych marki). Dodatkowo w przesyłce znalazła się koperta z fakturą, wzorem protokołu reklamacyjnego jakimiś karteczkami. Prośba o podzielenie się dobrą nowiną to jakiś żart.

01 Kratka w pudełku_resize 02 Ulotki w pudełki_resize 03 tył pudełka_resize

Sama kratka zapakowana dodatkowo w folię. W tym miejscu niestety muszę znów wskazać na fakt, iż ekologią to opakowanie nie ma nic wspólnego. Za dużo papieru i plastiku.

04 wnętrze pudełka_resize

Dodatkowo w zestawie zwitek taśmy rozprężnej. Odkładamy na bok.

05 tasma rozprezna_resize

Kratka wygląda bardzo ładnie. Faktycznie pasuje tylko do otworów 14x14cm i tu (na całe szczęście) na pewno wiele osób będzie miało problem aby ją poprawnie zainstalować. Z przodu kratka wygląda bardzo ładnie, elegancki miły w dotyku plastik oraz idealnie spasowany element styropianu z tyłu sprawiają, iż całość prezentuje się bardzo okazale. Nawiasem mówiąc, niewiele jest otworów wentylacyjnych które mają wymiary zbliżone do kratki. Dodatkowo często nie ma miejsca aby wsunąć styropian w głąb kratki. To także może znacznie utrudnić instalacje – czym się zbytnio nie przejmuję.

06 kratka en face_resize

Wymiary jak na zdjęciach poniżej zgadzają się z tymi wklejonymi w poprzednim wpisie.

07 wymiar kratki_resize 08 wymiar kratki glebokosc_resize

To co najciekawsze znajduje się z tyłu kratki. Tego nie zobaczycie na stronie Zespołu ErgoEden. Otóż kratka z tyłu posiada 25 otworów o średnicy ok. 4mm! A dodatkowo na nich została naklejona siatka – taka jak stosowana jest w zwykłych kratkach.

09 otwory z tylu 25 szt i siatka_resize 10 wymiar kratki z tylu_resize

Kilka słów o siatce. Jest to łapacz tłuszczu i kurzu. Śmierdzące wilgotne ciepłe powietrze niosące ze sobą drobinki kurzu przepływa ciągle przez kratkę. Do tego zresztą służy wentylacja – aby skuteczne ten kurz wraz ze zużytym powietrzem wywiewać z pomieszczeń. Ten kurz bardzo lubi się czepiać tej siatki co w efekcie w zależności od intensywności użytkowania pomieszczeń powoduje, że na siatce w ciągu miesiąca lub dwóch może osadzić się gruba warstwa brudu. Wygląda to mniej więcej tak

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dlatego zawsze zalecam aby usuwać tą siatkę z kratek a montować jedynie wtedy gdy mamy problem z wlatującymi latem owadami lub gruzem (co nie powinno mieć miejsca). Po usunięciu problemu z owadami siatkę należy usunąć.

Teraz wyobraźmy sobie zamontowaną kratkę z tą siatką. Namęczyliśmy się, żeby ją odpowiednio wpasować w otwór 14×14 za pomocą taśmy rozprężnej i po dwóch miesiącach siatka znajdująca się z tyłu ulega zabrudzeniu (tylko w miejscu gdzie mamy te 4mm otworki). Co się dzieje? Kratka przestaje działać –całkowicie. Aby ją wyczyścić musielibyśmy zdemontować pieczołowicie dopasowaną kratkę, znowu kupić taśmę rozprężną i ponownie ją zamontować. Tak co 2-3 miesiące. Gdzie tu oszczędność? O ile kratka w ogóle będzie działać. Na szczęście siatka sama odpadła bo klej kiepskiej jakości. Boje się przyklejać z powrotem gdyż jeszcze przypadkowo zniszczę ten kawałek styropianu i będzie draka. Będziemy w takim razie używać kratki bez siatki.

15 siatka odpada_resize

Co możemy powiedzieć na temat otworów.

11 srednica otworu z przodu_resize 12 srednica z tylu_resize

Średnica wlotu: 13mm – co daje powierzchnię otworu 0,00013m2 – przy 25 otworach mamy łączną powierzchnię 0,00332m2

Średnica wylotu: 4,4mm – co daje powierzchnię otwoeu 0,000015m2 – przy 25 otworach mamy łączną powierzchnię 0,00038m2

Czyli łączna powierzchnia wylotowa z kratki jest 42 razy mniejsza od normatywnej.

Gdyby te 25 otworów zastąpić jednym to mielibyśmy otwór o średnicy 22 mm! [thx r3m0] a wg. PN powinniśmy mieć minimum 15cm.

Nie wiem jakim cudem to ma działać. W chwili obecnej jest to kompletnie niezgodne z PN i Warunkami Technicznymi.

Ponieważ zespół ErgoEden zamieścił na stronie następującą informację (dokumentuje, żeby potem nie było, iż info znika ze strony) miałem obawy co do tego ciągu wewnętrznego.

Siły fizyczne działające na cząsteczki wewnatrz kratki

Żona przyłożyła swoją delikatną rączkę do kratki leżącej na stole i oświadczyła, że czuje przepływ powietrza! Przestraszyłem się, że to naprawdę może działać. W związku z tym nie mogłem się powstrzymać aby nie sprawdzić tego cudu termoanemometrem.

14 spr kratki z przodu_resize 13 spr kratki z tylu_resize

Uff, na szczęście odczyt 0,0 m/s. Żona się tylko ze mnie śmiała, że dałem się nabrać.

Podsumowując:

Kratka zapakowana bardzo ładnie, prezentuje się wizualnie jako produkt z wyższej półki.

Brak instrukcji użytkowania kratki. Nie ma rysunków montażowych, nie ma informacji na temat czyszczenia siatki (w jaki sposób, jak często), nie ma informacji w jaki sposób myć plastik. Nie ma informacji czego nie wolno robić z kratką i jakie sposoby montażu kratki są błędne. Brak informacji na jakiej wysokości powinna być kratka i czy wszystkie wyloty wentylacji w domu należy wyposażyć w taką kratkę. Ogólnie Klient musi sobie sam wszystko wykombinować mając świadomość, że za chwile zacznie oszczędzać. Co jest podkreślane na każdym kroku.

Otwory wylotowe o powierzchni równej przekrojowi cienkiego węża ogrodowego tylko potwierdziły moje zdanie (jak twierdzi Zespół ErgoEden – hipotezę), że ta kratka to bubel, nie będzie działać i może potencjalnym Klientom zrobić więcej krzywdy niż pożytku.

Sorry, the comment form is closed at this time.